Eva Csuporiová

paličkovaná čipka, drôtovanie, šperkárstvo

Rožňava


Remeslo vždy bolo nejakým spôsobom v našej rodine zastúpené, moji predkovia žili v Meliate, venovali sa hrnčiarstvu, ich potomok, môj dedo plietol krásne košíky. Jeden z nich používam dodnes, ani čas mu neublížil. Ako každé dievča mojej generácie, aj ja som ovládala ručné práce ako štrikovanie, háčkovanie, vyšívanie. Ranné detstvo som prežila v Čechách, ale vrátila som sa na Gemer, do svojho rodiska a cítim sa byť Gemerčankou.

Zlom v mojom živote nastal, keď mi lekárka oznámila moju diagnózu a ukázala mi fotografiu, ako budú o niekoľko rokov vyzerať moje prsty, ak s nimi nebudem poctivo cvičiť a zanedbám motoriku. Náhoda chcela, že ma oslovilo paličkovanie. Zaobstarala som si časopisy, kde bol rozpísaný postup jednotlivých vzorov, ktorým som celkom nerozumela. Potrebovala som niekoho, kto by mi naživo ukázal, ako postupovať. V tom období vyšiel v regionálnych novinách oznam o činnosti Klubu paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave, kam som sa bez predchádzajúceho ohlásenia vybrala. Brána bola otvorená a pani, ktorá klub viedla ma privítala so slovami, že klub práve prebieha a ak mám záujem, môžem rovno ostať. A ja som ostala natrvalo.


Okrem paličkovania som si osvojila aj techniky drôtovania a šperkárstvo s gorálkami. Dnes už viem, že lekárka pred rokmi mala pravdu a práve paličkovanie spomalilo následky mojej diagnózy. Zároveň sa stalo mojou vášňou, či spôsobom psychohygieny a relaxu. Moje výrobky si často nájdu majiteľa ešte skôr, než ich dokončím, dostávam aj objednávky na konkrétne šperky, či dekoračné predmety. Taktiež sa ako členka spomínaného klubu zúčastňujem festivalov a výstav doma i v zahraničí.  


MOJE PRÁCEKONTAKT

vacekovae@gmail.com