Jarmila Kálmánová

paličkovaná čipka, drôtovanie

Rožňava


Cit pre ručné práce som zdedila po mame, ktorá vyšívala, plietla, háčkovala. Postupne som sa od detstva všetkému priúčala, čo nás však s mamkou vždy fascinovalo, boli ukážky paličkovanej čipky v časopise Dorka. Myslím, že bolo len otázkou času, kedy sa naskytne príležitosť priučiť sa aj tomuto remeslu. V roku 1996 som absolvovala základný kurz paličkovanej čipky v Rožňave a o rok neskôr som sa na podobnom kurze naučila paličkovať aj gemerskú čipku, typickú pre náš región. Valce a paličky mi vtedy vyrobili majstri v Rejdovej, odvtedy je paličkovanie súčasťou môjho života.

Okrem paličkovania mi učarovalo aj drôtovanie, opletanie. Absolvovala som niekoľkodňový kurz, ktorý organizoval ÚĽUV. Venujem sa drôtovaniu a opletaniu vajíčok, kamienkov.

Som aktívnou členkou Klubu paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave, v rámci našej činnosti sa so svojimi prácami zúčastňujem rôznych súťaží a výstav. Taktiež svoje práce predstavujem na rôznych remeselníckych jarmokoch. Okrem týchto aktivít sa rada zúčastňujem ako lektorka tvorivých dielní, kde svoje zručnosti a vedomosti odovzdávam deťom.  


MOJE PRÁCE