Judita Krajčiová

výšivka, maľba na textil
Lokalita
Rožňava
E-mail
juditakrajciova [at] azet.sk

Vyšívam od detstva, učila ma mama a stará mama, pretože u nás sa všetky ženy v rodine venovali ručným prácam. Až v 90-tych rokoch som začala zbierať ľudové vzory z krojov, kútnych plachiet a iných tradičných textílií, predovšetkým ale vtáčie motívy, pretože tie mi boli najbližšie. Vyšívala som ich najprv tak, ako boli na pôvodných textíliách, neskôr som tvorila vlastné kompozície.
Používala som ľanové plátno a perlovku. Keďže tieto vtáčie motívy sa najviac vyskytovali na západnom Slovensku, navštívila som aj výšivkárky v Čataji, ktoré mi poskytli na fotografovanie viacero krojov. Z rodného gemerského regiónu mi najviac učarovali krížikové výšivky y Rejdovej.
Okrem vyšívania sa venujem ceruzokresbe (architektúra, portréty), akvarely (krajinky, architektúra) a maľbe na hodváb (hodvábne šatky a šály). O prezentácie mojich prác prejavili záujem rôzne inštitúcie doma i v zahraničí ako napríklad výstava v 90-tych rokoch v Slovenskom inštitúte v Budapešti spolu s inými gemerskými remeselníkmi, autorská výstava v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave v roku 1999. V rokoch 2018 a 2019 boli moje práce vystavené na radnici v Rimavskej Sobote, v rámci prezentácie remeselníkov z Gemera. Autorskú výstavu som mala aj v roku 2019 v Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave.