Lilla Tamás

výroba šperkov zo šujtášu

Kráľovský Chlmec


Vždy som mala rada remeselníctvo. Už ako malá som navštevovala základnú umeleckú školu v Kráľovskom Chlmci. Počas štúdií na strednej škole som sa remeslu nevenovala, avšak na Technickej univerzite som znova dostala príležitosť tvoriť, a to technickým kreslením ručne a v počítačových programoch. Po vyštudovaní som pracovala v stolárskej dielni kde som navrhovala rôzne nábytky, ktoré som robila s nadšením so zapojením vlastnej kreativity.

S manželom sme si založili rodinu a narodila sa nám dcérka. Po čase mi však začalo chýbať tvorenie. Vtedy som pre seba začala ručne vyrábať rôzne šperky. Vyhľadala ma jedna známa s konkrétnou predstavou šperku, ktorý by chcela. Boli to náušnice zo šujtášu.

Na internete som sa začala učiť ako sa to presne robí. Pustila som sa do toho a vyrobila som pre ňu tie vysnívané náušnice, do ktorých som sa zamilovala aj ja. Takto sa to celé začalo a teraz si ani neviem predstaviť svoj život bez toho. Objednávala som si čoraz viac materiálov a svoje vlastnoručné hotové šperky som zverejňovala na Facebooku. Mnohým mojim známym sa páčila moja tvorba a dostávala som stále viac a viac objednávok na vyhotovenie týchto šperkov. Niektoré boli konkrétne, iné podľa vlastnej fantázie.

Ďalším krokom bolo to, že som si vytvorila firemnú stránku na Facebooku, kde všetci môžu vidieť a sledovať moje výrobky. Výroba jedného páru náušníc zaberá niekoľko hodín, ba niekedy aj dní. Je to veľmi precízna a časovo náročná práca. Pri staraní sa o dcérku a vedení domácnosti nemám príliš veľa voľného času, preto pracujem hlavne v noci.

Moje šperky sú obľúbené aj v zahraničí. Objednali si ich do Libanonu, Rakúska a rôznych krajov Maďarska, niektoré moje šperky putovali aj do Ameriky ako darčeky. Som veľmi pyšná na svoje svadobné sety šperkov, ktoré nosili moje klientky na svojich svadbách a tým mi preukázali svoju vďaku a dôveru. Moje šperky boli vystavené napríklad na svadobnej výstave a na regionálnych podujatiach ako Medzibodrožský kultúrny festival v Kráľovskom Chlmci, Veľkokapušiansky jarmok vo Veľkých Kapušanoch, Svätomartinský festival vo Veľkých Trakanoch a Deň sliviek v Malých Trakanoch.

Zo záľuby sa stala vášeň. Momentálne je mojím cieľom založiť si podnik s mojimi vlastnoručne vyrábanými šperkami. Verím, že sa mi to podarí v čo najkratšom čase. Je pre mňa veľmi potešujúce, ak sa mojimi šperkami podarí urobiť radosť iným! 


MOJE PRÁCE

KONTAKT

+421 910 523 270

tamasovalilla@gmail.com