OBJAVTE SVET ZADYMOVANEJ KERAMIKY

Trojdňový workshop s lektorkou Amáliou Holíkovou

Termín: 2.-3. 6. 2023 - Rožňava, Dom tradičnej kultúry Gemera / 25.6.2023 - Hájske hrnčiarstvo

Remeselnícky inkubátor (RINK), ktorý je súčasťou Gemerského osvetového strediska, kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja, pripravil pod vedením skúsenej lektorky keramikárky Amálie Holíkovej exkluzívny workshop tvorby zadymovanej keramiky. Záujemcovia sa počas troch stretnutí priučia tajomstvám tvorby tejto prastarej technológie, ktorá pravdepodobne pochádza od keltských hrnčiarov. Koncom stredoveku sa čierna keramika opäť výraznejšie objavuje aj na našom území, dokonca "čierni hrnčiari" mali od roku 1718 v Komárne svoj osobitný cech.

2. júna 2023 v Dome tradičnej kultúry Gemera sa v čase od 15.30 uskutoční prvá časť workshopu. Zúčastnení sa môžu tešiť na program tvorený z teoretickej, ale aj praktickej časti. V teoretickej časti získajú ucelený prehľad o histórii zadymovanej keramiky, výbere vhodného materiálu, nástrojovom vybavení a technikách tvorby. Praktická časť sa bude venovať samotnej tvorbe keramiky a na ďalší deň, v sobotu 3. júna 2023 proces výroby sa pokračuje v keramickej dielni Domu tradičnej kultúry Gemera.

Finále, teda tá najvzrušujúcejšia časť sa uskutoční priamo u lektorky, 25. júna 2023 v Hájskom hrnčiarstve, kedy príde na rad výpal v poľnej peci. Tento dôležitý krok zabezpečí trvanlivosť a unikátny vzhľad výtvorov. " A načo nám dnes poslúži zadymovaná keramika? Všade tam, kde nám jej pórovitosť bude k úžitku. Väčšie nádoby na uskladnenie zemiakov, menšie na cibuľu, cesnak, soľ, koreniny. Vynikajúce sú črepníky, svietniky, lampičky, ale aj tienidlá. Dózy na čaj, či pekáče sa dajú použiť aj na ohni," vymenováva úžitkovosť zadymovanej keramiky aj v 21. storočí keramikárka Amália Holíková.

Nezmeškajte túto jedinečnú príležitosť objaviť všetko, čo ponúka zadymovaná keramika. Získajte nové vedomosti, skúsenosti a tvorivé nadšenie na workshope "Odtiene čiernej keramiky" s lektorkou Amáliou Holíkovou.

Maximálny počet účastníkov je limitovaný. Záujemcovia sa môžu registrovať mailom na adrese rink@gos.sk alebo telefónom na čísle 0915 884 135. Účastnícky poplatok je 80 €.


NECH VÁM PADNE NA ÚŽITOK

Unikátna výstava s nevšedným názvom od výnimočnej autorky putuje do Košíc  

Remeselnícky inkubátor (RINK) v spolupráci s Gemerským osvetovým strediskom a Východoslovenským múzeom - kultúrnymi zariadeniami Košického samosprávneho kraja, pozývajú nadšencov umenia na autorskú výstavu keramikárky Amálie Holíkovej do Domu remesiel v Košiciach. Slávnostné otvorenie výstavy Nech vám padne na úžitok, ktoré v sebe skrýva niekoľko prekvapení sa uskutoční 30. novembra 2022 o 16.00 hodine. V prípade priaznivého počasia autorka predvedie aj exkluzívnu ukážku výpalu v raku peci.

"Japonské slovo Raku znamená radosť. Tento stav mysle sprevádza najmä poslednú fázu technológie výroby, teda samotný výpal. Výsledok výpalu je do istej miery ovplyvniteľný, avšak stále v sebe nesie veľkú dávku nepredvídateľnosti. Práve toto napätie, okrem fyzickej prítomnosti ohňa a dymu, je najväčším zdrojom radosti,"približuje očakávané prekvapenie a zážitok z procesu výpalu manažér RINK Peter Novotný.

Amália Holíková je pôvodom z Košíc, no v súčasnosti žije v dedinke Háj v Slovenskom krase. Ako sama uvádza, už ako žiačka základnej školy sa často zaoberala odkresľovaním maľovaných motívov na tanieroch. Na výtvarnej občas modelovali z hliny, čo ju ovplyvnilo natoľko, že okrem iných detských snov sa chcela venovať práve hrnčiarstvu. K definitívnemu rozhodnutiu naučiť a venovať sa tvorbe úžitkovej keramiky však u nej došlo až po tridsiatke. Svoj pracovný čas venuje predovšetkým práci v dielni, lektorovaniu kurzov, workshopov hrnčiarstva a občas aj stavbám vypaľovacích pecí podľa historických predlôh.

"Rôznorodosť techník tvorby keramiky prináša veľké dobrodružstvo a to je absolútna potreba v mojom živote. Rada skúmam podstatu vecí a práve toto mi umožňuje napríklad tvorba kópií pravekej keramiky. Stačí nájsť vhodnú hlinu, vypracovať ju, vytvoriť nádobu a vypáliť ju v jame," uviedla autorka výstavy.

Návštevníci výstavy môžu obdivovať skvelý prierez z bohatej tvorby Amálie Holíkovej, ako aj produkty zhotovené rôznymi technikami. Tak Raku, ktorá pochádza z Japonska a je stará vyše päťsto rokov, ako aj zadymovanú keramiku, ktorú je možné vytvoriť výlučne špeciálne vedeným výpalom v poľných peciach. Samozrejme, nebude chýbať ani úžitková keramika, ktorá v sebe nesie skrytú stopu kultúrneho odkazu širšieho regiónu, odkiaľ autorka pochádza. Ako sama hovorí: "Nič konkrétne, vykalkulované, len celoživotný vplyv predmetovej kultúry daného miesta."

Vernisáž výstavy sa uskutoční 30. novembra 2022 o 16:00 hod. v Dome remesiel na Hrnčiarskej 9/A v Košiciach a záujemcovia si ju budú môcť vychutnať až do konca marca. Tešíme sa na Vás!



REMESELNÉ VIANOCE

O vianočnú atmosféru sa postarajú remeselníci z Košického kraja

V košickom OC Optima sa od 6. do 18. decembra 2022 uskutočnia vianočné trhy tradičných remesiel ľudovo-umeleckých výrobcov z Košického kraja. Tento tradičný jarmok prináša do Košíc Remeselnícky inkubátor, známy ako RINK a ponesie názov Remeselné Vianoce.

Počas dvoch adventných týždňov RINK naplní predajné stánky viac než stovkou remeselníkov z Košického kraja. Návštevníci si budú môcť zaobstarať výrobky z dreva, kože, hliny či kovu. Na predaj budú aj produkty z medu, ovocia a ručne šité hračky. Pestrú paletu výrobkov dostupných v ôsmich stánkoch doplní aj predvádzanie tradičných remesiel. Záujemcovia dostanú príležitosť si vyskúšať točenie na hrnčiarskom kruhu, výrobu kožených náramkov ako aj paličkovanie, drôtovanie, plstenie či zdobenie perníkov.

"Remeselnícky jarmok sa uskutoční v košickom obchodnom dome už po tretíkrát, ale vo vianočnej verzii to bude jeho debut. Každý, kto navštívi OC Optima, si určite príde na svoje," uviedol manažér pre Remeselnícky inkubátor, Peter Novotný.

Tešíme sa na Vás!

Kontaktná osoba pre RINK: Peter Novotný , manažér Remeselníckeho inkubátora, +421 915 884 135 . rink@gos.sk

Kontakt pre médiá: Róbert Šimko, marketingový manažér, +421 948 466 030, marketing@gos.sk

RINK je špecializovanou formou podpory ľudových remeselníkov a ľudovo-umeleckých výrobcov. Je unikátnym nástrojom na vytváranie priaznivých podmienok pre rozvoj tradičného remeselnícva na území Košického kraja. Košický samosprávny kraj a Gemerské osvetové stredisko ho založili v roku 2019, sídli v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave.


TRADÍCIA A POCTIVÁ VÝROBA

Konferencia remeselníkov Košického kraja

 22. júna 2022 o 10.00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava


Pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku sa 22. júna v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave uskutoční v poradí už druhá krajská konferencia remeselníkov a ľudovoumeleckých výrobcov.

Remeselnícky inkubátor (RINK), v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, je unikátnym projektom košickej župy, ktorý združuje vyše štyristo zručných majstrov. Svojou aktívnou činnosťou a prezentáciou svojich produktov podporujú rozvoj tradičnej ľudovej kultúry a napomáhajú k prehĺbeniu regionálnej identity.

"Naši lokálni remeselníci potrebujú po náročnom období pandémie impulz do ich ďalšej umeleckej činnosti, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou kultúry a tradícií Košického kraja. Dúfam, že konferencia im bude dostatočnou inšpiráciou, vďaka ktorej sa dozvedia potrebné informácie, aby svoju tvorbu vedeli čo najlepšie adaptovať na potreby dnešného náročného zákazníka," uviedol predseda Košického samosprávneho Kraja Rastislav Trnka.

Konferencia remeselníkov Košického kraja, ako už samotný jej názov Tradícia a poctivá výroba naznačuje, bude o prezentácii možností ako za remeselný produkt získať ocenenie či značku kvality, aké sú systémy a procesy schvaľovaní, či kritériá hodnotení v rôznych sférach a úrovniach - tak na celoštátnej ako aj regionálnej. Program konferencie ponúka aj pohľad, ako táto problematika je vnímaná a realizovaná v zahraničí. "Slovné spojenie "návrat k tradíciám" v našom chápaní znamená okrem vyjadrenia úcty k poctivej remeselnej výrobe našich predkov aj prízvukovanie skutočnosti, že dnešná remeselná výroba musí byť orientovaná na človeka 21. storočia. Čiže akcent musí byť kladený na tri faktory - kvalitu, estetiku a funkcionalitu produktu," približuje tematické zameranie konferencie Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska (GOS) v Rožňave, ktoré spravuje RINK.

Účastníci konferencie získajú prehľad aj o tom, aká je štátna podpora tradičnej remeselnej výroby u susedov v Maďarsku prostredníctvom Domu tradícií - Hagyományok Háza, aké sú možnosti podpory pre začínajúcich podnikateľov zo strany Slovak Business Agency, ale aj o tom, ako úspešne spájať tradičné remeslo so súčasným dizajnom či ako sa tvorivé remeselné aktivity dostávajú do virtuálneho priestoru.

"Motivovať ľudí k pozitívnemu vnímaniu regionálnych tradícií prostredníctvom ľudového remesla je našou nepísanou úlohou, ba priam povinnosťou. Počas trojročnej existencie inkubátora, ktorého činnosť výrazne zabrzdilo príliš dlhé pandemické obdobie, sa uskutočnilo množstvo zaujímavých aktivít pre našich klientov. Či to boli edukačné, orientované napríklad na reklamu a marketing, komunikačné tréningy pre lektorov, praktické cvičenia produktového fotenia alebo prezentačné podujatia ako výstavy - autorské a celokrajské, jarmoky, prípadne individuálne konzultácie a sprostredkovanie predaja remeselných produktov," dodáva riaditeľka GOS Helena Novotná.

Remeselnícky inkubátor bol založený pod gesciou Košického samosprávneho kraja v apríli 2019 so zámerom poskytnúť remeselníkom, najmä z vidieckeho prostredia, podporu a pomoc a vytvoriť tak priaznivejšie podmienky pre rozvoj tradičného remeselníctva na území župy. Rovnako významným faktorom je aj snaha inšpirovať remeselníkov k poctivej tradičnej výrobe ale aj k rodinnému podnikaniu a podporiť tým rozvoj kreatívnej ekonomiky.

Konferencia ľudových remeselníkov a ľudovoumeleckých výrobcov Košického kraja sa uskutoční dňa 22. júna 2022 so začiatkom o 10.00 hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave, ul. Betliarska č.8. so začiatkom o 10.00 hodine v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave, ul. Betliarska č.8.


Konferencia má otvorený režim, účasť širokej verejnosti je vítaná.

Z dôvodu obmedzených kapacitných možností je nutná REGISTRÁCIA VOPRED.
INFORMÁCIE:
Bc. Anežka Kleinová, zástupkyňa riaditeľky GOS, kleinova@gos.sk, 0915 884 135 (Po-Pi, 9.00-15.00)
REGISTRÁCIA: Gemerské osvetové stredisko - recepcia: 0917 419 259 (Po-Pi, 9.00-15.00)



ONLINE WORKSHOP DIGITÁLNEHO MARKETINGU

Vzdelávanie pre klientov RINK

Po veľmi náročnom pandemickom období postupne aj kultúrne zariadenia otvárajú svoje brány. Rešpektujúc aktuálne opatrenia aj Gemerské osvetové stredisko (GOS) v Rožňave, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pripravilo na začiatok nového roka 2022 zaujímavé aktivity.

Remeselnícky inkubátor  je tiež pripravený pokračovať vo svojich aktivitách, keďže edukačné podujatia boli veľmi obľúbeným artiklom v našej ponuke. Tentokrát však sa nestretneme v Dome tradičnej kultúry v Rožňave, ale vidíme sa vo virtuálnom svete. Budeme sa učiť ONLINE na tému "ako na DIGITÁLNY MARKETING"


Pre našich klientov máme pripravené ONLINE vzdelávanie v oblasti digitálneho marketingu. Remeselníci, dozviete sa ako efektívne prezentovať svoju tvorbu a komunikovať so zákazníkmi na sociálnych sieťach.Registrácia na podujatie je nevyhnutná a treba ju stihnúť do 10. 2. 2022 V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať. 

INFO: Anežka Kleinová, kleinova@gos.sk, 0915 884 135


MÁ REMESLO ZLATÉ DNO?

NEFORMÁLNE STRETNUTIE REMESELNÍKOV Z REGIÓNU SPIŠ



Remeselnícky inkubátor Gemer (RINK), prvý v Košickom kraji, chce poskytnúť pomoc aj remeselníkom zo Spiša. Za týmto účelom pripravuje informačné stretnutie, na ktorom môžu remeselníci načerpať inšpiráciu a získať nové poznatky o prezentácii a predaji vlastných výrobkov. Networking sa bude konať 3. augusta 2021 v Spišskom kultúrnom centre a knižnici v Spišskej Novej Vsi.

"Aj v spišskom regióne pôsobí mnoho šikovných výrobcov ľudovo-umeleckých predmetov, ktorí sú nositeľmi tradičného remesla. RINK chceme predstaviť aj na Spiši preto, aby sme zvýšili informovanosť účastníkov o tejto forme podpory a tiež oboznámili sa s ich potrebami a problémami. Na základe týchto podnetov budeme vedieť správne zacieliť tvorbu ďalších vzdelávacích a podporných aktivít. Čipkárka Anka Urbánová z Rožňavy a výrobca tradičných produktov z ovocia Oskar Szabo z Košíc porozprávajú o svojich začiatkoch a dnešných úspechoch, zároveň účastníkom poskytnú aj cenné profesionálne rady," približuje obsah networkingu Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

RINK je špecializovanou formou podpory ľudových remeselníkov a ľudovo-umeleckých výrobcov a unikátnym nástrojom na vytváranie priaznivých podmienok pre rozvoj tradičného remeselníctva na území Košického kraja. Košický samosprávny kraj a Gemerské osvetové stredisko ho založili v roku 2019, sídli v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave. 


VIRTUÁLNA PREHLIADKA VÝSTAVY

DEDIČSTVO INŠPIRUJE 2020

Prinášame vám virtuálnu prehliadku našej výstavy DEDIČSTVO INŠPIRUJE 2020. Ľudovo-umelecké výrobky z Košického kraja sú inštalované v Dome remesiel v Košiciach. Navštíviť výstavu je možné do 30. októbra 2020, avšak vzhľadom k súčasnej situácii a prísnym hygienickým obmedzeniam vieme, že mnohí z vás, ktorí ste sa tešili na túto výstavu, pre ochranu svojho zdravia radšej ostávate doma.

Preto sme sa rozhodli, že vás potešíme a pozývame na virtuálnu prehliadku tejto unikátnej výstavy. 

Tak sa teda pohodlne usaďte, a nech sa páči, VSTÚPTE :)




DEDIČSTVO INŠPIRUJE 2020

VÝSTAVA ĽUDOVO-UMELECKÝCH VÝROBKOV Z KOŠICKÉHO KRAJA





Výrobky remeselníkov z Košického kraja možno obdivovať v Dome remesiel na Hrnčiarskej ulici v Košiciach 

od 2. do 30. októbra.

Celokrajská výstava remeselných produktov a ľudovo-umeleckých výrobkov DEDIČSTVO INŠPIRUJE 2020 sa uskutočňuje prvý raz v spolupráci s ďalším župným zariadením, Východoslovenským múzeom, v exkluzívnych priestoroch Domu remesiel na Hrnčiarskej ulici v Košiciach. 

Slávnostné otvorenie sa uskutoční 2. 10. 2020 o 17:00 hodine. Výstava potrvá do 30. októbra 2020.

 "V zozname nehmotného dedičstva UNESCO má Slovensko zapísaných niekoľko pokladov, medzi nimi aj drotárstvo, modrotlač či fujaru. Chrániť si naše lokálne a tradičné remeslá, ktoré obdivuje celý svet, má zmysel. S ambíciou zachovávať a rozvíjať tradičné remeslá sme zakladali aj RINK, ktorý sa postupne stáva unikátnym vzdelávacím centrom pre ľudových remeselníkov. Výstava DEDIČSTVO INŠPIRUJE 2020 prináša obyvateľom nášho kraja vzácnu prehliadku ľudovo-umeleckých výrobkov z nášho územia," uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

 "Touto výstavou sme sa rozhodli založiť tradíciu verejnej prezentácie unikátnych remeselných produktov a ľudovo-umeleckých výrobkov z územia Košického kraja, v ktorých sa odzrkadlia naše regionálne tradície, um a zručnosť starých majstrov a v neposlednom rade kvalitné spracovanie a prevedenie výrobkov," uviedla riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave Helena Novotná.

Ako ďalej doplnila manažérka pre Remeselnícky inkubátor Renata Palme: "Veľmi nás teší, s akým nadšením remeselníci zareagovali na pripravovanú výstavu a prepožičali nám svoje výrobky. Ďakujeme im za prejavenú dôveru a veríme, že aj táto forma prezentácie ich tvorby bude mať úspech u širokej verejnosti. Návštevníci výstavy sa môžu tešiť na keramiku, paličkovanú čipku, kraslice, ručne tkané predmety, výrobky z kože, dreva, kovu, šúpolia, prútia, vlny, šperky a predstavené budú aj produkty z ovocia."

Remeselnícky inkubátor odštartoval svoju činnosť v apríli 2019 pod gesciou Košického samosprávneho kraja (KSK). Sídli v Dome tradičnej kultúry Gemera na Betliarskej 8 v Rožňave a spravuje ho Gemerské osvetové stredisko, ktoré je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja.



VÝROBA ZVONOV TRADIČNOU STREDOVEKOU TECHNOLÓGIOU

Róbert Slíž, člen Remeselníckeho inkubátora v Rožňave a člen Združenia Gemerských remeselníkov v Krásnohorskej Dlhej Lúke, s cieľom zachovania tradícií, využitia tradičných technologických postupov výroby a odlievania zvonov rámci projektu "Odlievanie zvonov tradičnou stredovekou technológiou" realizoval výskumnú činnosť. Na základe získaných informácii a skúseností z terénneho výskumu, pokusov a možnosti stáže v zahraničnej zvonolejárskej dielni majstra Abela Portillu v Španielsku vytvoril výrobky - zvony, pri ktorých výrobe boli aplikované nadobudnuté poznatky, ktoré odprezentuje na prednáške v Dome tradičnej kultúry Gemera (Betliarska č. 8, Rožňava) 16. septembra 2020 o 16.30 h.

Realizáciu projektu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Všetkých srdečne pozývame!

Zároveň žiadame o dodržanie aktuálne platných opatrení slúžiacich na prevenciu šírenia COVID-19.

Info: Róbert Slíž, robertsliz.jr@gmail.com, +421 911 555 339


Záujem OC Optima participovať na tomto podujatí umožní navodiť v týchto moderných priestoroch kus jarmočnej atmosféry s vôňou dreva, kože, hliny, jemnou krásu čipiek, tepaného kovu, či kraslíc. Okrem remeselníckych výrobkov si návštevníci budú môcť zakúpiť aj chutné produkty z medu, či ovocia domácej výroby. Výrobcovia, z ktorých mnohí pokračujú v remeselnej tradícii svojich predkov, budú svoje zručnosti ako napríklad tkanie, točenie na hrnčiarskom kruhu, drevorezbu, či dekorovanie kraslíc voskom aj predvádzať. Návštevníci si niektoré z tradičných ľudových remesiel budú môcť vyskúšať aj sami.

REMESLO Z KRAJA SVETA

MALÝ JARMOK TRADIČNÝCH REMESIEL ĽUDOVO-UMELECKÝCH VÝROBCOV Z KOŠICKÉHO KRAJA

Remeselnícky inkubátor Gemer (RINK), ktorý je prvým v Košickom kraji, srdečne pozýva širokú verejnosť do Obchodného centra Optima v Košiciach na malý jarmok pod názvom Remeslo z kraja sveta. Konať sa bude v dňoch 25. a 26. augusta 2020.

"Po udalostiach doma i vo svete, spôsobených pandémiou ochorenia COVID-19, boli organizátori rôznych podujatí nútení ročník 2020 vynechať. Tým sa mnohým remeselníkom, prevažne živnostníkom, zamedzila možnosť predaja výrobkov na festivaloch, či jarmokoch. V tomto náročnom období podáva RINK svojim klientom, ľudovo-umeleckým výrobcom z Košického kraja, pomocnú ruku v podobe organizovania malého jarmoku," uvádza riaditeľka Gemerského osvetového strediska, Helena Novotná



Kontaktná osoba:

Petra Bangóová, manažérka RINK 

petra.bangoova@gos.sk, +421 915 884 135

Gemerské osvetové stredisko, Betliarska 8, Rožňava


DIELO MAJSTRA LUKÁCSA

je súčasťou svetového unikátu

V malej banskej dedinke neďaleko od Rožňavy v obci Čučma sa nachádza banícky skanzen, ktorý bol vybudovaný na základe obrazu Metercia z roku 1513. Obraz, ktorého originál je umiestnený v rožňavskej Katedrále Nanebovzatia Panny Márie zachytáva nielen svätú Annu Samotretiu, patrónku stredovekých baníkov, ale aj banskú činnosť na Gemeri.

Obec Čučma sa dnes môže pýšiť naozaj pekným skanzenom, súčasťou ktorého je aj banský gápel aký sa v baníctve používal ešte za čias stredoveku.

Vstup do bane, ktorý ako replika verne znázorňuje to, čo maliar pred storočiami zachytil vo svojom obraze sa od začiatku júla pýši sochou baníka práve z dielne majstra Lukácsa. My mu blahoželáme k jeho ďalšiemu úspešnému dielu, ktoré si určite získa obdiv a priazeň malých i veľkých.

JÁN LUKÁCS - sochár, drevorezbár,  samouk z Moldavy nad Bodvou svojmu remeslu sa venuje od roku 1997. Intenzívne sa zaoberá rezbárstvom a sochárstvom od svojich 50-tich rokoch. Svoj talent vraj zdedil od svojich rodičov. Otec bol tiež sochár, samouk a bol dobrým priateľom košického sochára Vojtecha Löfflera. Túžba venovať sa sochárstvu dozrela už v jeho detskom veku. Ako dieťa, často so svojim otcom navštevoval ateliér majstra Löfflera a sledoval všetko. Najmä majstrove ruky, ako a čím pracuje.

Začal malými plastikami, v sochárstve sa venuje sochám hlavne z bronzu a kameňa. Oslovila ho aj sakrálna tvorba. V rezbárstve ho motivujú ľudové témy, ale aj abstraktná tvorba. Pracuje aj ako lektor figurálnej tvorby v ÚĹUV-e v Košiciach, pravidelne sa zúčastňuje rezbárskych plenérov.

Svoje diela prezentuje na výstavách doma ako aj v zahraničí.



NAPÍSALI O NÁS

v časopise INBIZNIS

Sme radi, že napriek našej krátkej existencii si nás ľudia na Slovensku všímajú. Náš remeselnícky inkubátor sa už objavil tak v rozhlase, RTVS či v lokálnych správach. Najnovšie však v jednom prestížnom časopise.

Je pravda, že posledné "koronové" obdobie nikomu z nás nepraje, a tak snáď  INBIZNIS - časopis nielen pre podnikateľov vám prinesie krátke rozptýlenie. Témou prvého čísla je NÁVRAT K TRADÍCIÁM. Okrem množstva zaujímavých príbehov úspešných remeselníkov,  od strany 19. sa dočítate aj o našom členovi, mladom zvonolejárovi  Robovi Slížovi.  

Na strane 26. začína rozsiahla reportáž o Remeselníckom inkubátore Gemer :)

Časopis INBIZNIS vydáva Slovak Business Agency

ČASOPIS INBIZNIS NA STIAHNUTIE


Gemerská paličkovaná čipka darovaná

KEĎ VIEME PORADÍME, POMÔŽEME, SPROSTREDKUJEME

príbeh o tom, ako gemerská paličkovaná čipka sa stala oficiálnym darom mesta Rožňavy pre prezidentku Slovenskej republiky

Významnou misiou Remeselníckeho inkubátora Gemer je aj propagácia remeselníkov a ich produktov.  Existujú na to špeciálne a chytro vymyslené formy a nástroje, ktoré sa snažíme v rámci našich edukačných aktivít odovzdať aj samotným remeselníkom.

 S radosťou však zisťujeme, že vďaka vám všetkým aj náš RINK, čiže remeselnícky inkubátor sa dostáva do povedomia ľudí a inštitúcií čoraz viac. A je to dobre. 



Pokračujeme v edukačnom procese

REMESELNÍCKY INKUBÁTOR PONÚKA SVOJE VZDELÁVACIE WORKSHOPY AJ V NOVOM ROKU

Milí priatelia,

s radosťou vám oznamujeme, že máme pre vás nachystané pokračovanie vzdelávacích workshopov. Prvý v poradí bude dokončenie témy FACEBOOK, špeciálne pre vás, ktorí ste absolvovali predchádzajúce časti.

S tým súvisí aj naša prosba, čiže domáca úloha pre vás :

  • FANPAGE

Vrelo by sme privítali, ak by ste už mali pripravenú svoju Fanpage, ktorú by ste nám predstavili.

  • FOTKY

Bolo by taktiež prínosné mať so sebou (na USB či vo vašom notebooku, tablete a pod.) aj zopár fotiek svojich produktov.

  • TEXT POD FOTO

popis toho čo je na fotke necháme na vašej kreativite

ČO BUDEME ROBIŤ?

naučíme vás ako pridať fotky, vytvoriť fotoalbumy, spolu odkomunikujeme či je text vhodne napísaný alebo nie. Zároveň vám odprezentujeme aj tipy, ako správne napísať pútavý a inšpiratívny príspevok.

NEZABUDNITE NÁM OBRATOM OZNÁMIŤ SVOJU ÚČASŤ/NEÚČASŤ

Tešíme sa na vás


Tradičné ľudové remeslo v Košickom kraji

PRVÁ KONFERENCIA ĽUDOVÝCH REMESELNÍKOV KOŠICKÉHO KRAJA

12. decembra 2019 o 10:00 hod. v Dome tradičnej kultúry Gemera, Rožňava, Betliarska 8.


Tradičné ľudové remeslo, jeho miesto, podpora a rozvoj v podmienkach Košického samosprávneho kraja (KSK) sú nosnými témami konferencie s názvom Tradičné ľudové remeslo v Košickom kraji. Konferencia je primárne určená pre ľudových remeselníkov a ľudovo-umeleckých výrobcov. V roku 2019 pod gesciou KSK začal svoju činnosť Remeselnícky inkubátor Gemer (RINK). Ten sa postupne stáva unikátnym vzdelávacím centrom pre ľudových remeselníkov. Jedným z hlavných bodov konferencie bude predstavenie doterajších, aj pripravovaných aktivít Remeselníckeho inkubátora.

"Remeselnícky inkubátor Gemer sme v Gemerskom osvetovom stredisku otvárali v apríli a už po pár mesiacoch sa ukázalo, že má zmysel podporovať tradičné remeslá a lokálnych remeselníkov. Vďaka inkubátoru vnímame vyšší záujem remeselníkov o výrobu tradičných ľudovo-umeleckých predmetov. Ide prevažne o mladých ľudí z vidieckeho prostredia, ktorí sa rozhodli ostať v našom kraji a pokračovať v rodinnej tradícii. Verím, že prvá konferencia remeselníkov v Košickom kraji naštartuje ďalších a pomôže spropagovať tradičné ľudové remeslá, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našej kultúry, "uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Na konferenciu sú pozvaní remeselníci z Košického kraja. Účastníci budú mať možnosť oboznámiť sa s pripravovanou stratégiou podpory a rozvoja ľudového remeselníctva na úrovni Košického samosprávneho kraja. Súčasťou programu bude aj prezentácia príkladov z praxe v oblasti efektívnej podpory tradičného ľudového remesla v susednom Maďarsku, ako aj priamo v našom kraji.

"Táto konferencia má za cieľ upriamiť pozornosť verejnosti na to, že ľudové remeslo ešte nevymrelo, iba o ňom málo vieme, málo hovoríme, málo ho prezentujeme a minimálne sa o neho staráme. Osobne to vnímam tak, že oproti folklóru je tradičné remeselníctvo menej viditeľný segmet. Remeselník ako jedinec sa so svojimi výrobkami určite ťažšie presadí, ako napríklad folklórne kolektívy. Máme snahu v Košickom kraji to zmeniť. Chceme sa preto inšpirovať dobrými príkladmi nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia,," približuje obsah a ciele konferencie Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska (GOS).

Konferencia ľudových remeselníkov a ľudovo-umeleckých výrobcov s medzinárodnou účasťou pod názvom Tradičné ľudové remeslo v Košickom kraji sa uskutoční 12. decembra 2019 v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave.

Gemerské osvetové stredisko je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraja. V rámci svojej územnej pôsobnosti sa špecializuje na zachovanie a rozvoj tradičného remesla. Spravuje Dom tradičnej kultúry Gemera a Remeselnícky inkubátor Gemer v Rožňave (Betliarska 8), ktorý je zároveň aj sídlom Gemerské osvetové stredisko. 


Nízkonákladové formy marketingu

vzdelávací workshop pre klientov RINK


20.11.2019 od 15:00 do 17:00 v Dome tradičnej kultúry Gemera. Rožňava, Betliarska 8


Čo sa dozviete?

  • ako sa pozerať na svoj produkt
  • ako odpropagovať seba a svoju značku
  • kedy je najlepšie používať online a kedy offline
  • koľko stojí propagácia značky

volajte, píšte :

Petra Bangóová, +421 915 884 135, petra.bangoova@gos.sk


Sieťujeme čipkárky Košického kraja

18. novembra 2019/13.00 - 16.00, Košice, Kasárne/Kulturpark/budova BRAVO


Paličkovaná čipka prežíva svoju renesanciu. Toto tradičné remeslo je obdivuhodné pre svoju jemnosť a krásu, no zároveň trpezlivosť a precíznosť, ktoré si vyžaduje. Na Gemeri má paličkovanie takmer 200-ročnú tradíciu. Aká bola paličkovaná čipka v minulosť a aká je v súčasnosti sa dozviete na našom workshope.

Téma: MINULOSŤ A SÚČASNOSŤ PALIČKOVANEJ ČIPKY

Vašou lektorkou je

Mgr. Angela Czintelová

Etnografka, autorka mnohých odborných publikácií. Paličkovaniu sa venuje od svojich vysokoškolských štúdií, špecializuje sa na gemerské vzory a motívy. Od roku 2000 vedie Klub paličkovanej čipky pri Gemerskom osvetovom stredisku v Rožňave. Ako lektorka sa zúčastňuje na rôznych odborných podujatiach doma i v zahraničí. V súčasnosti sa venuje prekresľovaniu vzorov a tvorbe vlastných motívov okrajových čipiek z kútnych plachiet a čepcov.

volajte, píšte :

Petra Bangóová, +421 915 884 135, petra.bangoova@gos.sk

plagát na stiahnutie